English

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do ua presë dy gishtat”.

Komentet Budina i bëri përmes një lidhjeje në Euroneës Albania, ku tha se më pas, nga presioni I madh, Budina pranoi pluralizmin politik dhe u krijua Partia Demokratike.

“Më duket se e ka thënë në takimin me intelektualët që ‘pushtetin e kemi marrë me gjak dhe vetëm me gjak mund ta lëshojmë’. Edhe këtë e ka thënë ‘do ua presim dy gishtat’.  Por nga ana tjetër duke parë presionin e madh që ishte krijuar, ai pranoi pluralizmin politik dhe tha ‘dakord bëni një parti studentësh’.

- Advertisement -

Një parti studëntësh mund të ishte mirë, por edhe nuk përfaqësonte të gjitha shtresat. Aty Ramiz Alia dha indiciet për të krijuar pluralizëm politik në Shqipëri. Ai donte që përmes shoqatave të masave të krijonte një lloj pluralizmi të sipërfaqshëm. Në atë takim ai pranoi pluralizmin politik dhe ne formuam PD-në”, tha Budina.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×