English

Dodik “feston” fitoren e Putinit me ngjyrat e flamurit rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbrëmjen e 18 marsit, ndërtesa ku ndodhet selia e presidentit të entitetit të Republikës Sërpska në Bosnje e Hercegovinë u ndriçua me ngjyrat e flamurit rus.

- Advertisement -

Kjo u bë për “nder të fitores së Vladimir Putinit” në zgjedhjet presidenciale në Rusi dhe në shenjë të miqësisë mes Republikës Sërpska dhe Rusisë, tha presidenti i këtij entiteti, Millorad Dodik, përmes një postimi në X, që më herët njihej si Twitter.

Lideri pro-rus i serbëve në Bosnje e Hercegovinë, që është nën sanksione të Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë për shkak të aktiviteteve të tij kundër Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit, paraprakisht uroi Putinin për fitoren e tij.

Dodik është një prej zyrtarëve të paktë që është takuar me Putinin që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Që nga nisja e agresionit ndaj Ukrainës, dy udhëheqësit janë takuar katër herë.

Herën e fundit që ata u takuan ishte më 21 shkurt në Kazan, në Republikën ruse të Tatarstanit.

Gjatë atij takimi, Putin ia dha Urdhrin Alexander Nevsky, të cilin Dodikut iu nda qershorit të vitit të kaluar për “kontributin në zhvillimin e bashkëpunimit” mes Rusisë dhe Bosnje e Hercegovinës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?