English

Dodik: Pavarësia e Republikës Srpska si përgjigje ndaj rezolutës për Srebrenicën 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik, theksoi se Srpska, në përgjigje të rezolutës për Srebrenicën, do të iniciojë procesin e pavarësisë.

- Advertisement -

“Jam krenar për vendosmërinë për t’i zbatuar këto masa në drejtim të pavarësisë”, tha Dodik në konferencën për shtyp.

Ai shton se elita myslimane boshnjake shënoi një “autogol” serioz me rezolutën për Srebrenicën, raporton RTRS.

“Elita myslimane boshnjake shkatërroi të gjithë strukturën dhe funksionimin e sektorit ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë. Gjenocidi në Srebrenicë nuk do të ndodhte, nëse do të kishte ndodhur, nuk do të kishte nevojë të ngrihej vazhdimisht kjo temë. Gjykatat që vendosën, ato dënime referojuni individëve, jo njerëzve”, thotë Dodik.

Ai thekson se 4,100 myslimanë u vranë në zonën e Srebrenicës nga viti 1992 deri në vitin 1995, dhe nuk përmendet diku për 2,500 dhe 3,500 serbë që u vranë atje.

“Gjenocidi është një trillim që do të na copëtojë. Ata po përpiqen të na detyrojnë të qëndrojmë, përveç faktit që na njollosin. Ata duan ta bëjnë Srebrenicën sinonim të gjenocidit, dhe ende nuk dihet se sa njerëz kanë vdekur në të vërtetë”, tha Dodik.

Ai shtoi se Republika Srpska është e qëndrueshme dhe e aftë të mbrohet nga të gjitha sulmet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?