English

Dom Mark Pashkja: Enver Hoxha shfaqet hapur edhe pse shkaktar për mijëra të vrarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kisha katolike shqiptare përmes një shkresë zyrtare dërguar Presidentit Bajram Begaj kërkon që të vendoset me ligj dënimi i krimeve të komunizmit.

- Advertisement -

Dom Mark Pashkja, zëdhënës i Kishës Katolike në Shqipëri e cilësoi të papranueshme që simbole të komunizmit dhe vetë figura diktatorit të shfaqen hapur kur ai është shkaktar për mijëra të vrarë në vend.

“Nëpërmjet kësaj letre kemi sjellë shembullin e Italisë dhe Gjermanisë, me logjikën e dënimit të krimeve të nazizmit dhe fashizmit. Qëllimi është që ndërgjegjja e shoqërisë të thërrasë drejt vlerave që çojnë vendin përpara drejt zhvillimi. Kisha gjatë veprimtarisë së saj sheh gjërat që shfaqin problematike, në këto vite kemi parë se është shfaqur pa problem figura e Enver Hoxhës edhe pse ai është shkaktar për vrasjen e mijëra të rinjve, në tekstet e historisë nxënësit marrin shumë pak njohur për krimet e komunizmit”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?