English

Drejtuesi i organizatës serbe në veri: I kërkojmë falje KFOR-it

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aleksander Arsenijevic, drejtues i iniciativës qytetare serbe “Mbijetesa serbe”, nxori një flamur të zi me shenjën e Nike poshtë të cilës shkruhej “thjesht po protestojmë, jo dhunës”. Arsenijevic tha se ky flamur do të jetë simbol i protestës së serbëve; “Nike-vetëm duke protestuar”.

- Advertisement -

Gjithashtu ai ka mbajtur një fjalim para protestuesve duke dhënë edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ai ka thënë që Kurti ose duhet të kthehet në Serbi, ose do të përfundojë në burgjet e Kosovës.

Më tej ai ka shtuar se i kërkojnë falje KFOR-it për ngjarjet e pakëndshme të së hënës dhe tha se i bën thirrje qytetarëve tanë që t’u japin gjithë mbështetjen e tyre sepse është një formacion miqësor që i pengon ata të vijnë në kontakt me policinë e Kosovës

“Sot me këtë performancë dua t’i dërgoj një mesazh zotit Kurti, i cili dje na quajti “turmë fashiste” “që duhet të kthehet në Serbi ose të përfundojë në burgjet e Kosovës”. Qytetarët me maska janë qytetarë të cilët kanë frikë nga ndjekja e padrejtë nga autoritetet e Kosovës. Dhe këtë delegjitimim të protestës sonë duam ta tallim me këtë flamur.

Ftoj të gjithë përfaqësuesit ndërkombëtarë që të vijnë në këto tri komuna për t’i parë këta njerëz, për të biseduar me ta, ata janë të dëshpëruar, këto janë nënat, baballarët, vëllezërit dhe motrat tona që duan të jetojnë të qetë dhe me dinjitet të vetëm dhe jo vuajnë nënshtrimin dhe poshtërimin. Të parët tanë kanë jetuar këtu me shekuj dhe gjyshi im, jo ​​gjyshi i zotit Kurti, ka shëtitur në këto rrugë.

Në të njëjtën kohë, ai e quan fashist dhe turmë njeriun që e ndërtoi karrierën e tij politike mbi dhunën dhe gazin lotsjellës kundër institucioneve dhe komunitetit ndërkombëtar. Po ashtu zoti Kurti thotë se si dëshiron të “mbrohet” dhe si dëshiron të flasë me ne. Ne i kërkojmë atij që të mos flasë me ne përmes tubave dhe skopeve të gjata, gjë që ka mbi një vit që vazhdon.

Gjithashtu na vjen keq që zhgënjimi civil përfundimisht u përhap te KFOR-i, i cili është një forcë që duhet të jetë aleati ynë. Me këtë rast, i kërkojmë falje KFOR-it për ngjarjet e pakëndshme të së hënës dhe u bëjmë thirrje qytetarëve tanë që t’u japin gjithë mbështetjen e tyre sepse është një formacion miqësor që i pengon ata të vijnë në kontakt me policinë e Kosovës”.

Në deklaratën e tij ai ka ngritur pretendimin se Kurti po përdor standarde  të  dyfishta, pasi sipas tij edhe në jug po protestohet dhe ka thirrje kundër serbëve, por atje nuk po përdoret as gaz lotsjellës e asgjë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×