Dy fotografitë e rralla: Si e shtrembëroi komunizmi shpalljen e Pavarësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studiuesi Erald Kapri tregoi në emisionin Now në Euronews Albania 2 foto nga momenti i ngritjes së flamurit nga Ismail Qemali në Vlorë, që tregojnë se si propaganda e komunizmit e shtrembëronte historinë.

Fotoja e parë është publikuar në 28 nëntor të ’69, ku duket Ismail Qemali vetëm në ballkon, ndërsa fotoja origjinale është plot me njerëz, edhe në dritare edhe në ballkon.

“Është bërë shumë, më e famshme është fotoja e Shkodrës ku Enver Hoxha ka të parën dalje publike para viteve ‘39 në një ballkon ku i rrethuar nga njerëz dhe fotoja e publikuar më vonë ku shfaqet vetëm, mungojnë nja 20 të tjerë. Gjatë diktaturës historia u shkrua dhunshëm, sidomos kur tentuam të bëjmë një nacionalizëm komunist dhe pasojat i vuajmë edhe sot. Kemi 40 firmëtarë të Pavarësisë që i njohim shumë pak. Edhe debati për emrat e shkollave dhe rrugëve që bëhet sot këtu nis, shumë prej tyre nuk kanë një vend nderi. Këtu duhet të nisë pak nga pak. Njerëzit lëndohen kur shohin bustin e Enverit se ka shumë padrejtësi ende të pazgjidhura”, tha studiuesi.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet çfarë shkroi në letrën para arrestimit, regjisori iranian lirohet nga burgu

Regjisori iranian Jafar Panahi është liruar përkohësisht nga burgu, disa ditë pasi hyri në një grevë urie për të protestuar ndaj "sjelljes çnjerëzore" të...

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

TË FUNDIT

Zbulohet çfarë shkroi në letrën para arrestimit, regjisori iranian lirohet nga burgu

Regjisori iranian Jafar Panahi është liruar përkohësisht nga burgu, disa ditë pasi hyri në një grevë urie për të protestuar ndaj "sjelljes çnjerëzore" të...

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×