Eksperti i IT-së, qytetarëve: Rrini të qetë, nuk janë prekur llogaritë bankare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i IT-së, Besmir Semanaj deklaroi se qytetarët duhet të jenë të qetë, pas publikimit të të dhënave bankare nga hakerat iranianë.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Semanaj u shpreh se publikimi i të dhënave nuk është diçka pozitive, por nënvizoi se hakerat kanë prekur vetëm rrjetin IT dhe jo atë të core banking, ndaj dhe nuk mund të prekin llogaritë bankare.

“Sistemi bankar ka dy rrjete. Është rrjeti IT, që marrin shërbim punonjësit e bankave, degët, e-banking, kemi edhe rrjetin e dytë që është rrjeti i core banking. Në rrjetin IT ka qasje dhe mund të hakerohet, mund të dalin raporte kredish, shuma llogarish, por nga ky rrjet nuk mund të tjetërsohen llogaritë bankare të qytetarëve.

- Advertisement -

Pra, qytetarët shqiptarë duhet të jenë të qetë. Nuk kemi bëjmë me prekje të llogarive, nuk kemi të bëjmë me fshirje të llogartive, nuk kemi të bëjmë  me transferta të parave të tyre. Është prekur rrjeti i IT-së, nuk ka vend për panik”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×