Ekspozita, pjesa e panjohur e Frida Kahlo-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ekspozitë në trajtën e një rrugëtimi në jetën dhe veprën e piktores meksikane Frida Kahlo do tw hapet për publikun në Reel Store nga e premtja deri më 29 janar.

Ditari personal i Kahlo-s po përdoret për të bashkuar ekspozitën, thonë organizatorët.

“Njerëzit do të gjejnë diçka të re, diçka që nuk e kanë parë më parë”, thotë drejtoresha artistike Carla Prat.

- Advertisement -

Ekspozita është krijuar në tre faza, për të mbuluar jetën e artistes si personazh publik në vitet 1930 dhe 40, historinë e saj personale në Meksikë dhe në fund Shtëpinë Blu në Mexico City ku ajo jetoi dhe pikturoi. Më shumë se 100 vepra arti, vepra letrare dhe fotografi përbëjnë shfaqjen me një zë që thekson shkrimet e Kahlo.

Zonja Prat tha se shpresonte që njerëzit që vijnë në ngjarjen në Coventry të jenë të impresionuar dhe të emocionuar nga ajo që shohin dhe dëgjojnë.

“Shpresoj që ata të emocionohen duke pasur parasysh mënyrën se si e punuam këtë ekspozitë, e cila ndjek idetë e ftimit të njerëzve për të mësuar rreth saj, për të zbuluar Fridën në një mënyrë tjetër, për t’i dhënë asaj një zë,” tha ajo.

Kahlo konsiderohet gjerësisht si një nga piktoret më të mëdha të shekullit të 20-të dhe ishte e famshme për autoportretet e saj intime që pasqyronin dhimbjen dhe izolimin e saj. Ajo ishte e njohur për pamjen e saj të veçantë – fustanet dhe flokët e lulëzuar.

Artistja, e cili jetoi nga viti 1907 deri në 1954, i mbijetoi poliomielitit dhe një aksidenti të rëndë autobusi dhe pati një martesë komplekse, pasionante me kolegun e tij artist Diego Rivera.

Puna e saj promovon kulturën indigjene meksikane dhe kronizon marrëdhënien e saj të dhimbshme me trupin e saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

TË FUNDIT

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...

Afrika Jugore: 9 viktima, 8 të zhdukur nga përmbytjet

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut pasi u përfshinë nga përmbytjet në lumin Jukskei në Johanesburg...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×