Epidemiologu: Vaksinoni fëmijët për fruthin, mos të rrezikojmë si pandemia e 2017-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku epidemiolog, Rexhep Muja thotë se fëmijët duhet të vaksinohen për fruthin, në mënyrë që në vend, të mos përsëritet pandemia e vitit 2017, e cila zgjati deri në 2019-n.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Muja u shpreh se nga fruthi, rrezikohen të pavaksinuarit dhe kjo neglizhencë, mund të sjellë shpërthime të kësaj sëmundjeje virale.

“Jo. Në vendin tonë ne kemi pasur shpërthime të tilla disa vite më përpara. Në 2017-n, që zgjati edhe në 2018 dhe 2019. Ishte një shpërthim i tillë te moshat pediatrike dhe grup moshat e ndryshme që nuk ishin vaksinuar. Kjo është e vërtetë, të gjithë të pavaksinuarit janë të rrezikuar nga infeksionet virale.

- Advertisement -

Ne ndjekim një kuadër të programit të vaksinimit vazhdimisht dhe ndoshta gjatë gjithë punës së stafit mjekësor të lartë apo të mesëm që merren me vaksinimin, studiojnë terrenin, studiojnë lindjet, bëjnë planet e tyre për vaksinimin, për neglizhenca të tilla, shpërthime të tilla mund të ketë. Ka fëmijë të pavaksinuar dhe në raste të tilla, kur janë të pavaksinuar dhe virusi qarkullon, detyrimisht që shpërthime do ketë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

TË FUNDIT

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...

Afrika Jugore: 9 viktima, 8 të zhdukur nga përmbytjet

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut pasi u përfshinë nga përmbytjet në lumin Jukskei në Johanesburg...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×