English

“Euro po barazohet me lekun”, gazetarja e ekonomisë: Ja si po ndikon te qytetarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetarja e ekonomisë, Diamila Leka tha në emisionin “Review” në Euronews Albania se nga rënia e euros nuk po preken vetëm bizneset, por qytetarët e madje edhe turistët.

- Advertisement -

Ajo tha se të gjithë ata që paguhen në euro e ndiejnë shumë diferencën tashmë që euro dhe leku po shkojnë thuajse në barazim.

“Janë edhe qytetarët ata që ndikohen shumë nga rënia e euros, shumë qytetarë jetojnë me anë të remitancave, ata që dikur merrnin nga jashtë shumë rënia e kursit të euros ndihet shumë.

Gjithashtu janë qytetarët që paguhen në euro dhe në kursin e këmbimit ata humbasin pasi ata janë mësuar me një standard të ardhurash në fund të muajit dhe e ndiejnë diferencën, në Shqipëri janë diku te 50.000 qytetarë të paguar në euro, gjithashtu preken edhe qytetarët që kanë bërë depozitime më herët ne euro dhe po i shpenzojnë tani dhe dalin me humbje.

Ndikohen nga rënia e euros edhe turistët e huaj që vijnë në Shqipëri, pasi me rënien e euros atyre u shtohen shpenzimet për të pushuar në Shqipëri”,-tha gazetarja.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?