English

“Europa në duart e Melonit”, eksperti: Si arriti kryeministrja italiane të joshte BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Dritan Hoti tha në një intervistë për Euronews Albania, se ka qenë metamorfoza e Giorgia Melonit, ajo që e bëri kryeministren Italiane të dilte me fitore në zgjedhjet e Parlamentit Europian.

- Advertisement -

Ajo arriti të siguronte 28% të votave në Parlamentin Europian, gjë që e ka forcuar pozitën e saj në politikat europiane.

“Meloni rezultoi një lidere e metamorfozafe spektakolare. Sepse nga një lidere populiste, përfaqësuese e një partie neo-fashtiste, ka modifikuar qëndrimet e saj. Ajo aktualisht është më tepër një lidere e qendrës së djathtë se sa një lidere populiste. Meloni ka ndërtuar një aleancë përtej Atlantikut me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Për më tepër është e vetmja që ka fituar në një nga tre shtetet e mëdha dhe më përfaqësuese brenda Parlamentit Europian dhe vazhdon të qeverisë duke fituar edhe zgjedhjet, por edhe duke modifikuar qëndrimet e saj të politikës së jashtme. Kjo tregon një anë spektakolare, interesante të Melonit. Tregon fleksibilitet dhe pragmatizëm si politikane, kjo e ka bërë që të jetë një nga aktorët kryesorë të ndjekur dhe të vlerësuar brenda qethurit të Bashkimit Europian”,-tha Hoti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?