Familja rome rrit vajzën me sindromën down në kushte minimale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Romët mbeten prej vitesh një ndër komunitetet më të varfra në Shqipëri.

ditën ndërkombëtare të tyre, Euronews Albania sjell historinë e familjes Kosturi, e cila jeton pa drita dhe ujë.

Një qiri dhe soba me dru është e vetmja zgjidhje e familjes Kosturi për të mbijetuar. Mbi 5 vite ata jetojnë pa drita.

- Advertisement -

“Që kur erdha nuse e re këtu nuk kishte drita. E ndjejmë veten skëterrë. Ka raste kur rrimë dhe pa zjarr dhe pa bukë”, tha Pranvera.

Kryefamiljari del për të kërkuar punë. Familja mbahet vetëm me rrobat e përdorura që shet Pranvera.

“Me rroba, me lecka. Kur kam lekë marr rroba, kur s’kam, më japin veresie. Herë-herë del buka, herë-herë jo. Vështirë është. Kërkova punë por s’kam shkollë. Me thonë po ke shkollë hajde, nëse nuk ke mos hajde”, tha ajo.

Dreka e tyre janë mollët, që piqen me drutë e dhëna nga komshinjtë.

Vajza, Silvana ka nevojë të rritet me kushte të veçanta pasi është me sindromën down. Ajo nuk ka mundësi të shkojë në shkollë çdo ditë.

“Me kërkon, me thotë mami dua atlete, rroba por nuk ia plotësoj dot, s’kemi”, tha Pranvera.

Kur e pyesim Silvanën se përse qan, ajo përgjigjet se qan pasi “do bukë”.

Në gjithë Shqipërinë janë rreth 20 mijë persona pjesë e komunitetit rom.

Mungesa e kushteve të jetesës, arsimimit dhe punësimit mbeten problematikat e tyre kryesore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×