English

FIFA shpall marrëveshjen me kompaninë saudite të naftës Aramco

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

FIFA ka njoftuar një partneritet me kompaninë shtetërore të naftës të Arabisë Saudite, Aramco.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, marrëveshja është në fuqi deri në vitin 2027, duke i dhënë Aramco të drejtat e sponsorizimit për Kupën e Botës për meshkuj në vitin 2026 dhe Kupën e Botës për femra vitin e ardhshëm.

Kompania tashmë ka marrëveshje sponsorizimi brenda Formula 1 dhe është partnere e Këshillit Ndërkombëtar të Kriketit.

“Aramco ka një histori të fortë në mbështetjen e ngjarjeve të klasit botëror, por gjithashtu një fokus në zhvillimin e iniciativave sportive bazë”, tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Partneriteti do të thotë se mbretëria e Gjirit vazhdon të rrisë ndikimin e saj në sport në nivel global.

Arabia Saudite është akuzuar nga kritikët se ka investuar në sport dhe për të përdorur ngjarje të profilit të lartë për të përmirësuar reputacionin e saj ndërkombëtar, një proces që është etiketuar si ‘larje sportive’.

Një raport i publikuar në nëntor 2023 zbuloi se kishte 312 marrëveshje sponsorizimi nga Arabia Saudite në 21 sporte.

Është ofertuesi i vetëm për Kupën e Botës 2034, duke nisur zyrtarisht fushatën e saj në mars pasi Australia u tërhoq nga gara në tetor.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?