English

“Fitore për studentët”, juristi: Kuvendi do të miratojë afatin kohor prej 3 vitesh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Jordan Daci, ishte këtë të diel i ftuar në “Review” në Euronews Albania për të folur për ligjin për studentët e mjekësisë. Kuvendi ka kërkuar që pas studimeve studentët të punojnë në Shqipëri për 5 vite.

- Advertisement -

Pas protesta të zhvilluara dhe bojkotit të mësimit për një periudhë kohe studentët e çuan ligjin në Gjykatën Kushtetuese. Daci e quajti fitore morale të studentëve faktin që Gjykata Kushtetuese, e “rrëzoi” këtë projektligj, por ai shtoi se ky projektligj mund të pranohet me ndryshimet që ka kërkuar Kushtetuesja.

“Në aspektin moral padyshim është një fitore për studentët, pasi insistimi i tyre nuk mund të neglizhohet. Në aspektin ligjor pastaj, Gjykata Kushtetuese, e ka cilësuar të ligjshëm edhe qëllimin edhe mënyrën se si ka menduar qeveria të ndërhyjë.

Ajo që gjykata ka konsideruar jopropocionale, është se afati 5 vjeçar nuk është i sugjeruar, por i ka kërkuar Kuvendit që ta rishikojë. Me gjasë nuk do mund të kalojë gjysmën e afatit, që i bie që Kuvendi mund të japë maksimumi deri në 3 vite dhe jo 5. Sa i përket asaj terminologjisë së paqartë të nenit 6, sa i takon periudhës së pritjes, është një gjë e mirë, pasi me shumë mundësi edhe kjo do të quhet pjesë e shërbimit në vend”,-tha Jordan Daci.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?