English

Futbolli i priftërinjve në Shkodër, ndeshen 200 meshtarë të 17 kombëtareve evropiane

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Plot 57 vite më parë Shqipëria do të shpallej vend ateist, nën regjimin e një prej diktaturave më të egra në rajon ndërsa pas më shumë se gjysmë shekulli, në Shkodër organizohet kampionati i parë evropian i futsallës për priftërinjtë.

- Advertisement -

Për 3 ditë me radhë, 17 kombëtare nga e gjithë Evropa me më shumë se 200 meshtarë do të ndeshen për të zgjedhur ekipin më të mirë.

Përtej lojës në futboll, ku tregohet një anë tjetër e priftërinjve, ky turne është konceptuar edhe si një promovim i çdo vendi ku organizohet. 200 klerikët zhvilluan një vizitë edhe në myftininë e Shkodrës ku u priten nga drejtuesit e besimit islam.

Ekipet më të mira pretendente janë Kroacia dhe Portugalia, pa harruar qëllimin kryesor të këtij eventi, reklamimin e bashkëjetesës mes besimeve të ndryshme në qytetin e Shkodrës

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?