English

Gazetari: Gratë xhihadiste u rimartuan në Siri dhe lindën fëmijë për luftë…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Eraldo Harlicaj, ishte mëngjesin e kësaj të hënë i ftuar në “Good Morning Albanians” në Euronews ku foli lidhur me dënimin që GJKKO i ka dhënë 9 grave të akuzuara për terrorizëm.

- Advertisement -

Sipas Harlicajt, dënimi është shumë i lehtë bazuar në akuzat, por trupi gjykues deri diku i ka parë këto gra si viktima, pasi ato kanë qenë të pafuqishme ndaj burrave të tyre që i kanë marrë në Siri.

Akuzat ndaj tyre janë “akte terroriste” dhe “veprimtari kriminale në një shtet tjetër”.

I pyetur për rehabilitimin e grave xhihadiste, Eraldo Harlicaj tha se kjo nuk ka qenë një situatë e lehtë për to pasi duke qenë se edhe janë martuar sërish në Siri, disa prej tyre nuk janë pranuar kur janë kthyer në Shqipëri as nga familja e tyre e as nga familja e bashkëshortëve të parë.

“Në momentin që janë rikthyer është tentuar rehabilitimi i tyre sepse një pjesë e këtyre grave në momentin që kanë shkuar në Siri dhe bashkëshortët e tyre kanë humbur jetën në luftë, janë rimartuar sërish dhe kanë lindur fëmijë të tjerë, me idenë për të shtuar popullatën për luftë.

Në momentin që janë rikthyer në Shqipëri, një pjesë e tyre nuk janë pranuar nga familjet e tyre e as nga familjet e ish-bashkëshortëve të parë dhe është ndërtuar një qendër rehabilitimi në Durrës, ku kanë qenë plotësisht në kontroll nga policia anti-terror”,-tha gazetari Harlicaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?