Gazetari i Euronews nga Greqia: 56 të zhdukur nga aksidenti, mes tyre 4 shqiptarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari i Euronews Albania, Xhensil Shkëmbi, raportoi nga Greqia se 56 persona rezultojnë të zhdukur në aksidentin e ndodhur nga përplasja e trenave në afërsi të Larisas.

Sipas gazetarit, tashmë misioni i kërkim shpëtimit nuk është fikusuar në gjetjen e kufomave të plota por për mbetje trupore apo sende personale në mënyrë që të bëhet identifikimi i viktimave.

Deri më tani sipas gazetarit të Euronews Albania rezulton se mes tyre janë edhe katër shqiptarë.

- Advertisement -

“Kjo është dita e tretë e kërkim-shpëtimit, ditën e djeshme janë gjetur 14 kufoma duke e shtuar numrin nga 43 në 57 numrin total të viktimave. 48 persona momentalisht ndodhen në spital, kryesisht në spitalin universitar të Larisës. 6 prej tyre janë në intubim, ndërkohë 56 persona rezultojnë të humbur nga denoncimet e familjarëve të tyre. Nga ajo që burimet thonë nga vendi i ngjarjes është se 25 persona të cilët kanë qenë në vagonin e parë është e pamundur të gjenden kufomat e tyre pasi mendohet të jenë shkrirë”, tha gazetari Xhensil Shkëmbi

Gazetari ka raportuar se në një intervistë me koordinatorin special të kërkim shpëtimit në vendin e ngjarjes, ky i fundit është shprehur se pritet të gjenden kufoma të tjera, por nuk dihet se sa do të jetë numri total i viktimave. Ndërkohë koordinatori special i kërkim shpëtimit është shprehur se do të bëhet brenda ditës së sotme edhe rregullimi i infrastrukturës, në mënyrë që vagonët e dëmtuar të çmontohen, pra vendngjarja do të pastrohet.

“Kam qenë më komunikim të drejtpërdrejtë edhe me emergjencat civile helene, ata janë shprehur se nuk janë duke kërkuar më për tërësi kufomash, por kryesisht janë duke kërkuar për mbetje kufomash dhe për sende personale, në mënyrë që të bëhet identifikimi i viktimave. Deri më tani bëhet fjalë për 4 shqiptarë të zhdukur Evgjenia Micka, Denis Ruço, Pavlin Bozdo, Klaudia Lato kjo e fundit nuk e ka pasaportën shqiptare por është me prindër shqiptarë të cilët tashmë i kanë humbur shpresat se do e gjejnë”, tha gazetari Xhensil Shkëmbi

Gazetari Xhensil Shkëmbi ka raportuar gjithashtu se dy shqiptarë janë në gjendje të rëndë dhe janë duke luftuar për jetën, Roberto Drishti 25-vjeçar dhe Anisa Liuri 23-vjeçare, ndërkohë që Olta Kulla për fat të mirë është jashtë rrezikut për jetën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

Rikthehet Broja, dëmtohen Cikalleshi e Ismajli. Sylvinho vijon survejimet

Nga Aston Vila, tek po e njëjta skuadër, Armando Brojës i janë dashur 278 ditë kohë për rikuperimin e plotë, ndërsa të dielën u...

Sulmi në Veri, Blinken: Kosova e Serbia të shmangin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar në lidhje me situatën në Veri të Kosovës, ku i vrarë mbeti një polic dhe u ...

TË FUNDIT

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

Rikthehet Broja, dëmtohen Cikalleshi e Ismajli. Sylvinho vijon survejimet

Nga Aston Vila, tek po e njëjta skuadër, Armando Brojës i janë dashur 278 ditë kohë për rikuperimin e plotë, ndërsa të dielën u...

Sulmi në Veri, Blinken: Kosova e Serbia të shmangin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar në lidhje me situatën në Veri të Kosovës, ku i vrarë mbeti një polic dhe u ...

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth 40%, në krahasim...

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×