English

Gazetari nga Greqia: Beleri u zgjodh eurodeputet nga rritja e nacionalizmit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari, Edmond Guri, i ftuar në Euronews tha se në Greqi është dyfishuar fryma nacionaliste pas zgjedhjeve të BE. Sipas tij kjo ndikon negativisht si në demokracinë e Greqisë dhe në politikat sociale të saj.

- Advertisement -

“Në Greqi është rritur një frymë nacionaliste që është shqetësuese. Shqetësuese është githashtu fakti që deri pak kohë më parë përllogarite deri ne 12% ajo frymë nacionaliste e votuesit të sistemit të djathtë në Greqi, sot një ditë pas zgjedhjeve kjo shifër është dyfishuar e thënë kjo nga zyrtarët më të lartë të qeverisë. Është shqetësuese dhe për demokracinë në Greqisë sepse këta nacionalistë nuk po bëjnë politika sociale” tha Guri.

Për sa i përket zgjedhjes së Beilerit si eurodeputet, Guri tha se u përdor tema nacionaliste për të marrë votat e elektoratit grek.

“Në qoftë se në zgjedhjet e kaluara Partia Demokracia e Re mori 41% aktualisht është në rënie të lirë sepse mori vetëm 27%. Beleri solli dhe një herë në vëmendje diskutimin nacionalist, i cili i dha vota. Por nëse duam të themi ftohtë, Demokracia e Re nuk i ka fituar zgjedhjet” tha gazetari.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×