Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës.

I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e ka parë këtë fushatën elektorale, Danglli ironizoi duke thënë se kandidatëve duhet t’u dhembë shpirti dhe jo këmbët e ecejakeve të fushatës për dramën që i kanë shkaktuar asaj zone.

“Nuk është se ka ndonjë risi dhe as e kam pritur që të ketë. Janë thuajse të njëjtat manuale që përdoren kryesisht në fushatat elektorale ku kandidati i mazhorancës thotë që është punuar shumë, por akoma më shumë do punohet, kandidati i opozitës thotë që nuk është bërë asgjë, por shumë do të bëhet, pastaj vijnë fotografitë me pensionistët, të rinjtë, gratë, artistët ku lindin premtimet se çfarë do bëhet për Kukësin. Në të vërtetë, asnjë nga kandidatët sot nuk ka një program elektoral të publikuar, duke vijuar po me të njëjtat praktika të premtimeve momentale ku mjafton që qytetari të kërkojë diçka dhe kandidati ia premton në moment pa një vizion të qartë, pa një kalkulim buxheti. Gjithsesi ata e kanë vazhduar angazhimin e tyre, nga fshati në fshat, nga njëra njësi administrative tek tjetra, nga njëri skaj i qytetit tek tjetri. Dukshëm janë lodhur, por besoj se nuk duhet t’i dhëmbin këmbët por shpirti për shkak të dramës së madhe 30-vjeçarë që kanë lënë në këtë qytet të dyja palët sepse po flasim për një qark ku ka varfëri ekstreme, po flasim për një qark që rinia i ka ikur dhe po ikën në kurbet, po flasim për një qark që po deklarohet gjithnjë e më tepër si nënshtetas bullgarë për shkak të varfërisë ekstreme duke gjetur mbështetje nën 1 pasaportë tjetër. Dhe kjo është e dhimbshme”, tha Danglli.

- Advertisement -

Sa i përket pikëpamjeve të tij për dy kandidatët, ai tha se zgjedhjet në Kukës duhet të na ndihmojnë që të lexojmë politikën e Tiranës.

Ndërkohë nga ana tjetër, ai tha se kryeministri Edi Rama i dha kohë strukturave të Partisë Socialiste për t’u fuqizuar pas skandalit të ish kryebashkiakut Safet Gjici.

“Nga popuj si i yni kanë dalë shprehje të tipit: Çudia më e madhe 3 ditë zgjat. Si duket mazhoranca i dha kohë vetes duke menduar se ‘Çudia më e madhe s’do të zgjasë as 3 muaj’. E kur them i dha kohë vetes, kam parasysh faktin se zgjedhjet për Bashkinë e Kukësit do duhej të ishin bërë në mes të korrikut, por loja e stisur në presidencë nga Kryeministri i dha mundësi Partisë Socialistë të betonizonte pushtetin në Kukës që qytetarët të harronin disi skenat e Gjicit ku të gjithë e kemi parë se si u tregoi qytetarëve se çfarë ndodh në zyrat e shtetit”, u shpreh Danglli.

Gjithashtu, ai më tej nënvizoi se kryeministri Edi Rama, përveç deputetit Pandeli Majo ka zgjedhur që të çojë drejt Kukësit ministrat Balluku dhe Manja të cilët konsiderohen si “artileria elektorale e veriut”.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×