Gjeologu turk: Tërmeti ishte i pritshëm, e kemi paralajmëruar për këtë zonë sizmike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjeologu turk, Abuzer Sariras thotë se ishte paralajmëruar më herët për një tërmet të fortë në Turqi.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Sariras u shpreh se në qytetin ku banon, Malatya, ka ndërtuar një shtëpi me parametra sizmike, që mund t’i rezistojë një tërmeti të fuqishëm.

Por edhe nëse shtëpia do të shembej, Sariras ka ndërtuar edhe një kontejner.

- Advertisement -

“Ngaqë unë jam edhe i fushës, ashtu siç parahsikohet në raste tërmetesh të forta, që në rastin konkret, në qytetin tonë pritej një tërmet i fortë, ne kemi ndërtuar një shtëpi me parametra sizmike.

Krahas saj, kemi ndërtuar një kontejner ngjitur me shtëpinë, në rast se shtëpia do të shembej”, theksoi ai.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

TË FUNDIT

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×