English

“Gjermania do 50 mijë punonjës”-juristi Todhe: Ja si të përfitojnë shqiptarët…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligji i qeverisë gjermane për të marrë punonjës të kualifikuar nga jashtë vendit ka hyre ne fuqi ne 1 qershor dhe kjo është e faza e trete e tij.

- Advertisement -

Juristi Rafael Todhe ishte këtë të mërkurë i ftuar në “Good Morning albanians” ku shpjegoi më me detaje se si do të aplikojnë shqiptarët për t’u punësuar në Gjermani. Ai tha se procedurat tashmë janë më të lehta e deri në 50 mijë persona do të pranohen.

“Duhet të bëjmë një dallim, janë dy aspakte të mundshme. Është kjo karta e shansave, e cila nuk ka lidhje me ligjin e ballkanit perëndimor. Por edhe me ligjin e Ballkanit Perëndimor ndryshimi qëndronte para se të aplikohej në ambasadë me kontratën e punës dhe të merrej miratimi pas aplikimit, tashmë mund të merret miratimi më parë në Gjermani dhe më pas të bëhet aplikimi për vizë, pasi kjo thjeshtëson procedurën pasi nuk bëhet refuzimi në ambasad por në Gjermani.

Arsyet se pse mund të refuzohen janë minimale, nuk duhet tgë jetë shkelur ligji,. Nuk duhet të keni jetuar në Gjermani ilegalisht, nuk duhet të keni kërkuar azil. Thuajse 90% e njerëzve e marrim, dri në 50 mijë persona. Të tjerët do kalojnë për vitin tjetët”,-tha juristi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?