English

Gjermania do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania planifikon të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën me 3.8 miliardë euro të tjera.

- Advertisement -

Deri më tani, Berlini ka caktuar 7.1 miliardë euro për Kievin me armë dhe municione këtë vit, por paratë tashmë janë ndarë pothuajse plotësisht për projekte, raportoi gazeta Bild.

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius kishte kërkuar fonde shtesë dhe Ministri i Financave Christian Lindner kishte sinjalizuar mbështetjen e tij, në pritje të miratimit përfundimtar nga parlamenti në qershor.

Një burim i ministrisë së Financave nuk konfirmoi numrin e saktë, por shtoi se mbështetja për Ukrainën nuk do të dështonte për shkak të ministrisë.

Sipas raportit, Pistorius ka kërkuar që të ndahen 15 miliardë euro për ndihmë ushtarake për Kievin në buxhetin e Gjermanisë për vitin 2025, i cili është duke u negociuar në këtë moment.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?