English

Trafikoi “nusen” në Itali për prostitucion, dënohet me 17 vjet burg vjehrra në Berat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokuroria e Beratit mbylli hetimet dhe kërkoi 22 vite burg për shtetasen D.Sh për veprën penale ‘Trafikimi i personave të rritur’, ndërsa në përfundim të hetimeve gjykata e shpalli fajtore dhe e dënoi më 17 vjet burg.

- Advertisement -

Sipas prokurorisë, kjo shtetase në bashkëpunim me shtetasit E.M. dhe F.D. aktive ka rekrutuar, transportuar në shtetin italian, viktimën M.S., me qëllim shfrytëzimin për prostitucion.

“E pandehura D.Sh e ka rekrutuar, transportuar dhe trafikuar nga Berati në Vlorë e më pas në shtetin Italian, nëpërmjet fshehjes dhe formës së ngjashme me skllavërimin duke e ndaluar të takohet dhe komunikojë me persona të tjerë dhe familjarët, duke e detyruar që t’i bindej çdo urdhri të saj. Ajo e ka trafikuar viktimën M.S., fakt ky i provuar edhe nga deklarimet e viktimës, se e pandehura i ka thënë- ti do të vish në Itali dhe po hape gojën të shkosh në polici ne do të vrasim mamanë. Viktima, shtetasja M.S. ka deklaruar se rreth muajit shkurt të vitit 2018 ka qenë e papunë dhe e asistuar nga shërbimet sociale të qytetit të Beratit është njohur me të pandehurin E.M., njohje e cila pas pak kohësh është zyrtarizuar dhe në familjet e tyre. Pas përfundimit të ceremonive përkatëse ajo ka shkuar të jetojë tek banesa e të fejuarit i cili përgjithësisht e trajtonte mirë por shumë shpejt nisën dyshimet për sinqeritetin e të pandehurit kur gjatë një bisede në rrjetin social Facebook, ajo e prezantuar në komunikim me të ëmën e tij, shtetasen D.S. dhe ka zbuluar planin për dërgimin e saj në Itali”, sqaron Prokuroria.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?