Gjukanoviç shpall datën e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, shpalli 11 qershorin datë për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare.

Vendimi vjen një ditë pasi Gjukanoviç, duke iu referuar Kushtetutës së vendit, nxori dekretin për shpërndarjen e përbërjes së deritashme të Kuvendit.

“Të gjithë janë të vetëdijshëm për krizën e thellë politike dhe institucionale të prodhuar nga mazhoranca e papërgjegjshme. Unë i jam përmbajtur me vendosmëri Kushtetutës për të mos kontribuar në të. Më 20 gusht qeveria u votua mosbesimi, kushtet nuk u plotësuan. Disa nuk i janë përgjigjur konsultimeve, as nuk kanë dorëzuar nënshkrime për të mbështetur kandidatin. Jam i bindur se më e mira ishte shkurtimi i mandatit dhe shpallja e zgjedhjeve”, tha ai.

- Advertisement -

Qeveria aktuale e Dritan Abazoviç u rrëzua 7 muaj më parë nga një mocion mosbesimi. Qeveria Abazoviç ra pasi nënshkroi Marrëveshjen Bazë me Kishën Ortodokse Serbe në gusht të vitit 2022. Zgjedhjet e fundit parlamentare në Mal të Zi u mbajtën më 30 gusht të vitit 2020.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

TË FUNDIT

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×