Goditja ndaj Berishës, analisti: Ka ardhur koha që të ndërrohet klasa politike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Alban Daci thotë se goditja ndaj kryedemokratit Sali Berisha, tregon se ka ardhur momenti që të ndërrohet klasa politike dhe lidershipi politik në vend.

Në një intervistë për Euronews Albania, Daci u shpreh se prej një viti, politika shqiptare zien nga dhuna.

“Duhet të bëjmë një analizë shumëplanëshe. Nuk ka njeri që nuk e dënon aktin e djeshëm, edhe pse për fat të keq, akte të tilla kanë ekzistuar që kur është shpikur mënyra e organizimit të komuniteteve dhe tribuve njerëzore deri në modelin e shtetit që ne ekzistojmë sot. Ajo që dëshmon dje është më e rëndë se sa kaq.

- Advertisement -

Ka të paktën 1 vit që politika shqiptar zien, zien, zien si një vullkan që është i gatshëm të shpërthejë në urrejtje, hakmarrje dhe luftë. Skena të tilla, ishin që ato të datës 8 janar te zyra e Partisë Demokratike nga demokratët kundër demokratëve. Ky incident i djeshëm, nuk dëshmon asgjë tjetër që ka ardhur momenti që klasa politike, establishmenti politik dhe lidershipi politik duhet të ndërrohet. Siç do lloj cikël jetësor, edhe politika ka një fillim edhe një fund”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×