Grupet kriminale serbe po na sfidojnë dhe janë fitues, thotë eksperti i sigurisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se grupet kriminale serbe në veri të Kosovës po sfidojnë shtetin dhe deri më tani, ata janë fitues.

Në një intervistë për Euronews Albania, Elezi u shpreh se duhet që këto grupe kriminale të arrestohen sa më parë.

“Institucionet tona të Republikës së Kosovës duhet të kenë kujdes në deklarimet e tyre sepse në mënyë të drejtpërdrejtë, cënojnë sigurinë. Ne nuk jemi  në pozicionin e Serbisë, ku kemi nevojë të inkurajojmë apo të ngremë moralin për dhunë.

- Advertisement -

Ndaj, duhet të pranojmë faktin që në vazhdimësi, grupet kriminale, pavarësisht se janë grupe kriminale, po na sfidojnë dhe janë fitues. Në vend se ne të kemi arrestime të grupeve kriminale në kohë reale, ne sot i kemi bërë palë në diskutim”, theksoi ai.

Serbët lokalë në veri të Kosovës ngritën barrikada më 10 dhjetor, në shenjë kundërshtimi lidhur me arrestimin e Dejan Pantiçit, ish-pjesëtar i Policisë së Kosovës.

Autoritetet në Kosovë thanë se ai kishte organizuar “sulmin terrorist” ndaj zyrave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri më 6 dhjetor.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

TË FUNDIT

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×