English

Grupi REM rikthehet në skenë për herë të parë që prej 2007

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fillim të kësaj jave, grupi rock REM tha me shaka se do të duhej “një kometë” për ta rikthyer grupin së bashku në skenë.

- Advertisement -

Ata duhet të kenë parë një në qiellin e natës, sepse kuarteti u reformua për të luajtur një interpretim akustik surprizë të Losing My Religion në ceremoninë e Sallës së Famave të Këngëtarëve në Nju Jork të enjten.

Kjo ishte hera e parë që të katër anëtarët kishin performuar në publik që nga futja e tyre në Rock and Roll Hall of Fame në 2007.

I formuar në Athinë, Xhorxhia, REM u shndërrua nga grupi kult indie në një nga aktet më të shitura rock të viteve 1990, me hite duke përfshirë Everybody Hurts, The One I Love dhe Man On The Moon.

Bateristi Bill Berry u largua nga grupi në vitin 1997 pasi pësoi një aneurizëm në tru gjatë performancës në skenë.

Grupi vazhdoi si treshe deri në vitin 2011 përpara se të ndaheshin.

“Në atë pikë, nuk kishte asgjë për të cilën mund të biem dakord me të vërtetë, muzikore – çfarë lloj muzike, si ta regjistrojmë atë, a do të shkojmë në turne,” tha kitaristi Peter Buck për CBS News këtë javë.

I pyetur nëse grupi do të reformohej ndonjëherë, ai e quajti atë një ide të keqe, duke këmbëngulur se “nuk do të ishte kurrë aq e mirë”.

Por ata u dorëzuan të enjten, duke luajtur hitin e tyre më të madh për një audiencë që përfshinte anëtarët e tjerë të Hall Of Fame, Steely Dan dhe Timbaland.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?