Haxhi: Ushqimet e lëngshme dhe të nxehta nuk duhet të futen në enë apo letër alumini

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Toksiologu Alban Haxhi theksoi se ushqimet e lëngshme dhe të nxehta nuk duhet të futen në enë apo letër alumini.

Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albania” në Euronews Albania ai tha se nëse ushqimet e nxehta mbështillen me letër alumini marrin më shumë grimca alumini, gjë që është e dëmshme  për shëndetin e njeriut.

“Ushqimet e lëngshme dhe të ngrohta janë më të ekspozuara sepse bëjnë kontaktin me aluminin. Frutat e thata, mund t’i mbështjellësh sepse nuk ka çfarë reaksioni të krijojnë sepse nuk ka kontakt. Materialet e lëngshme, e të ngrohta mund të bien direkt në kontakt me aluminin nëse mbështillen çka bën që ushqimet të marrin më shumë grimca metali.”- theksoi ai.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

Vritet me thikë 19-vjeçari nga Kosova në kufirin Serbi-Kroaci

Një 19-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën të martën pas një sulmi me thikë në zonën e Batrovcit në Serbi, pranë kufirit me Kroacinë. Mediat...

Stoltenberg: Ukraina gradualisht po fiton terren

Forcat ukrainase “gradualisht po fitojnë terren” në kundërofensivën kundër pushtuesve rusë, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev...

TË FUNDIT

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

Vritet me thikë 19-vjeçari nga Kosova në kufirin Serbi-Kroaci

Një 19-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën të martën pas një sulmi me thikë në zonën e Batrovcit në Serbi, pranë kufirit me Kroacinë. Mediat...

Stoltenberg: Ukraina gradualisht po fiton terren

Forcat ukrainase “gradualisht po fitojnë terren” në kundërofensivën kundër pushtuesve rusë, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev...

Berisha: Konferenca për Kosovën që kërkon Rama, mbështetet nga Lavrovi

Ish-kreministri Sali Berisha ka mbajtur këtë të enjte një konferencë për mediat, ku ka komentuar zhvillimet në Veri dhe deklaratat e kryeministrit Rama në...

Barcelona zyrtarisht e akuzuar për korrupsion, ‘kapen’ pagesat e majme për gjyqtarët

Çështja ‘Negreira’ ka marrë përmasa edhe më të mëdha, ndërsa tani problemet për Barcelonën janë serioze. Klubi katalanas është zyrtarisht i akuzuar për korrupsion,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×