Historia e Shqipërisë në 7500 foto, Fototeka sjell pamjet e rralla që nga viti 1865

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këto foto janë të realizuara ndër shekuj dhe janë publikuar, shumica e tyre, për herë të parë.

Rubens Shima, kurator i “Fototeka”, i këtij muzeu digjital, tregon se janë më shumë se 7500 foto të hedhura në këtë platformë.

“Fototeka është një arkik që gjurmon dhe publikon trashëgiminë në territoret shqiptare. Hidhet dritë mbi mënyrën e jetesës së shqiptarëve, të huajve që kanë jetuar, arkitekturës, historisë”, thotw Shima.

- Advertisement -

Janë 40 koleksione të ndryshme, që pasqyrojnë jetën në Shqipëri. Personazhe të njohur si mbreti Zog, Princ Vidi, qytetarë të thjeshtë, të gjithë janë hedhur në këtë muze.

Në këtë foto shihet mbreti Zog në zyrën e tij. Fotoja është realizuar në vitin 1930 nga Otello Renzoni. Një tjetër imazh tregon Ahmet Zogun me veshje kombëtare, i paraqitur si Skënderbeu i ri. Fotografi është i panjohur.

“Ka foto shumë të hershme, por fototeka e fillon diku në fundin e shekullit të 19, i takojnë viteve 1865, prej një shtrirjeje gjati një shekullore”, shprehet kuratori.

Kushdo që kërkon të këtë pjesë të tij imazhe nga kjo platformë, mund t’i aksesojë ato falas. Ndërkohë, kjo është vetëm faza e parë e një sërë imazhesh që tregojnë historinë e fotografisë shqiptare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

TË FUNDIT

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

Putin: Kundërofensiva ukrainase ka dështuar, por kanë ende potencial sulmues

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të premten, më 9 qershor, se kundërofensiva e madhe që Ukraina ka përgatitur prej muajsh, ka “filluar” në...

Ish-kryeministri Boris Johnson jep dorëheqjen si deputet

Boris Johnson ka dhënë dorëheqjen si ligjvënës konservator, pasi i është thënë se do të sanksionohet për mashtrim të Parlamentit. Dorëheqja e tij vjen pasi...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×