English

Historiani: Fjala “Albani” nuk ka lidhje me shqiptarët por me “agimin”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në shtete të ndryshme të botës ka disa vende që quhen “Albani”, si në Australi, Kanada, Amerikë, Meksikë, Zelanda e Re apo edhe ne Itali (Albanella).

- Advertisement -

Naim Flamuri, historian, studiues nga Australia tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se fjala “Albani” nuk ka lidhje me shqiptarët por me “agimin”.

“Fjala alban nuk ka lidhje me shqiptarët. Fjala përmendet prej historianit Tolomeut, vendos emrin Albanopolis. Janë dy vende Albani në Kaukaz dhe Skoci që nuk kanë lidhje me Shqipërinë. Shqiptarët emërohen për herë të parë në shekullin 11-12 dhe vjen nga emri i vjetër latin ‘arvanum’, pra ata që punojnë arën janë vendasit dhe ashtu u quajtën nga të huajt. Shqiptarët quhet shqiptarë se janë nga shkrepat, pse kjo nuk u dokumentua asnjëherë është çështje tjetër”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×