I varfër dhe i lumtur? Gëzim Tushi: Ja pse është e vështirë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sociologu Gëzim Tushi, i ftuar në “Good Morning Albania” tha se lumturia nuk përcaktohet nga paraja, e për më tepër ajo është shumë personale. Megjithatë ai tha se edhe gjendja ekonomike sigurisht që ndikon shumë në lumturinë.

Ai tha se është e vështirë të jesh i lumtur kur je i varfër, por megjithatë nuk do të thotë se kur je i pasur dhe i lumtur, pasi ka shumë faktorë të tjerë që ndikojnë në gjendjen e lumturisë.

“Është e vështirë të jesh i varfër dhe të jesh i lumtur, mundet, por është e vështirë. Nga ana tjetër ju garantoj se jo domosdoshmërish kur je i pasur je i lumtur.

- Advertisement -

Mjafton të shikojmë jetën e stome dhe do shikojmë se ka shumë njerëz që mund të kenë pasuri kolosale, por ju mungojnë komponentët e tjerë si marrëdhënia bashkëshortore, marrëdhënia me fëmijët, gjendja shëndetësore. Lumturia është ndienjë së pari , pastaj gjendje materiale”,-tha Gëzim Tushi për Euronews Albania.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

TË FUNDIT

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×