English

Investimet strategjike, Balla: Nuk ka fakte dhe indicie në kërkesën e PD

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla deklaroi se Konferenca e Kryetarëve rrëzoi kërkesën e opozitës për ngritjen e Komisionit Hetimor për Investimet Strategjike, pasi nuk ishte në përputhje me parimet se drejtës.

- Advertisement -

Balla nënvizoi se nuk ka fakte dhe indicie nga PD që të iniciojnë ngritjen e një Komisioni Hetimor dhe për këtë arsye është rrëzuar.

Ai u shpreh se në seancën parlamentare të radhës do të sqarojë me detaje arsyet pse nuk u votua.

“Konferenca e Kryetarëve nuk mbështeti Konferencën. Kjo kërkesë është konsideruar si jo në përputhje me parimet e së drejtës dhe me atë të një sërë vendimesh të Gjykatës Kushtetuese. Konferenca e Kryetarëve nuk bën interpretim kushtetues, e bën Gjykata Kushtetuese, por gjykata kushtetutuese është shprehur me disa vendime dhe në frymën e atyre vendime është marrë kjo vendimmarrje”, u shpreh Balla.

35 deputetë demokratë depozituan për herë të tretë në Kuvend kërkesën për ngritjen e komisionit hetimor për të verifikuar zbatimin e ligjit për investimet strategjike.

Deputetët e opozitës kërkuan verifikimin e procedurave të ndjekura nga qeveria për dhënien e statusit investitor strategjik të një sërë kompanish.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×