Inxhinieri biomjekësor: Njerëzit, një lloj majmuni i avancuar prej teknologjisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inxhinieri biomjekësor, Ermand Mertenika thotë se njerëzit janë një lloj majmuni i avancuar për shkak të tekonologjisë.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Mertenika e ka konsideruar si një lloj metamorfoze, ndryshimin që mund të pësojë njeriu pas shumë vitesh, për shkak të përdorimit të pajisjeve tekonologjike.

“Unë mund ta konsideroj një lloj metamorfoze ndryshimin. Teknologjia është ajo që po ndikon dhe po e bën këtë pjesë. Mund të jemi një lloj majmuni shumë i avancuar në aspektin e teknologjisë.

- Advertisement -

Duke pasur parasysh që gjatë gjithë kohës jemi duke përdorur smartphone për të kërkuar informacion, ose duke procesuar në kompjuter. Mendoj që ky është një prototip që 90% është i saktë”, theksoi ai.

Për shumë njerëz, një moment i vetëm pa telefonin ose laptopin në dorë mund të duket si një jetë e tërë. Por një model i tmerrshëm mund t’ju inkurajojë të kaloni më pak kohë me pajisjet tuaja teknologjike. Studiuesit kanë krijuar një model grotesk të quajtur ‘Mindy‘, për të cilin ata thonë se ofron një paraqitje të përafërt se si mund të duken njerëzit në më pak se 800 vjet si rezultat i mbështetjes sonë në teknologji.

Me një shpinë të përkulur, qafë të gjerë, dorë me kthetra dhe madje edhe një grup të dytë qepallash, Mindy ‘mund të jetë njeriu i 3000 e më tej’.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

TË FUNDIT

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×