Ish-zv.ministrja e Arsimit: Si vidhen fondet në universitete

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish zëvendës ministrja e Arsimit, Nora Malaj deklaroi se sipas disa raporteve, është faktuar se fondet në universitete keqmenaxhohen.

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Malaj u shpreh se tarifat e studentëve janë rritur dhe nuk ka informacione nga Bordi i Administrativ, në lidhje me investimet në sistemin universitar.

“Menaxhimi i një universiteti është i organizuar nga dy qendra të rëndësishme. Qendra financiare që quhet Bordi Administrativ, ku brenda me kompetencën për të menaxhuar të ardhurat, që një pjesë i jep nëpërmjet projekteve ministria dhe pjesa tjetër fitohet nga të dytët e të tretët. Pjesa e dytë është rektorati dhe senati që bëjnë menaxhimin akademik.

- Advertisement -

Bordi i Administrimit bën administrimin e gjithë financave. Fatkeqësisht, raportet tregojnë që ne nuk kemi mirëmenaxhim të këtyre fondeve. Ne e dimë shumë mirë që pagesa, studentëve nuk u është ulur, tarifat janë shtuar. Investimet nuk dihen se ku janë bërë. Pedagogët janë dy herë të përdorur, nuk marrin atë që i motivojnë dhe nuk kanë transparencë reale”, theksoi Malaj.

Sindikatat kërkojnë përmes protestave dhe presionit për bojkot, që pagat e pedagogëve të rriten 30% në këto momente.

Por, qeveria në përgjigjen e parë që ka dhënë ka dalë me vendimin për t’i rritur 7%, duke dhënë sinjale për një rivlerësim në vitin 2023.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

TË FUNDIT

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×