Ja pse duhet të bëni 10 minuta pushim pas çdo takimi, sqaron psikologia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jeni të stresuar gjatë takimeve të njëpasnjëshme? Është e gjitha në kokën tuaj! Rritja e aktivitetit të trurit e lidhur me përpjekjet mendore ndodh sidomos kur kaloni disa minuta pushim nga një aktivitet në tjetrin. Studiuesit e Microsoft-it gjetën ndryshime në tru pas takimeve të njëpasnjëshme.

Njerëzit që duruan katër orë takime njëri pas tjetrit kanë një rritje të aktivitetit beta, i cili shoqërohet me nivele të larta të stresit. Kjo rezultoi në rraskapitje, mungesë fokusi dhe frikë nga takimi i ardhshëm. Studiuesit zbuluan se vetëm një pushim 10-minutësh është i mjaftueshëm për të rivendosur trurin. Hulumtimi i ri zbulon se stresi që ndjeni gjatë takimeve të njëpasnjëshme është i gjithi në kokën tuaj.

Psikologia Enida Përlala shpjegoi në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania gjetjet e studimit, duke shpjeguar se duke marrë 10 minuta pushim midis takimeve të punës, rrisim aktivitetin dhe jemi shumë më të përqendruar. Sipas psikologes, duke u mbingarkuar s’do kemi fokusin e duhur në secilin takim.

- Advertisement -

“Biznesmenët do ta kishin më të vështirë ta pranonin këtë, duke qenë se e ndiejnë humbje nëse bëjnë një sasi të caktuara takimesh në ditë. Nëse largohemi nga zyra 5-10 minuta, efektiviteti i takimit të radhës do të jetë më i madh dhe kjo vërtetuar me anë të studimit. Numri i takimeve mund të ketë qenë më i ulët, por produktiviteti më i lartë”, shpjegoi psikologia.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×