Psikologia: Shqiptarët hezitojnë të tregojnë për problemet e shëndetit mendor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Psikologia Entela Binjaku tha në një intervistë për Euronews Albania se qytetarët shqiptarë kanë një lloj stepje për treguar problemet e shëndetit mendor, apo për të marrë masa që gjendja të mos përkeqësohet.

“Ende tek qytetarët tanë ka një lloj stepje, një lloj ngurrimi, një lloj hezitimi për probleme të shëndetit mendor. E keqja e kësaj është që nëse nuk ndiqet në kohën e duhur ajo përparon, gjendja përkeqësohet dhe mund të çojë edhe  në sjellje agresive”, u shpreh psikologia.

Sipas saj duhet një fushatë ndërgjegjësimi kombëtar për shëndetin mendor.

- Advertisement -

“Institucionet tona të shëndetit mendor janë të papajtueshme në kapacitetet që kanë. Mendoj që ka nevojë për një fushatë ndërgjegjësimi kombëtar që të ketë në qendër pikërisht shëndetin mendor. Qendrat komunitare të shërbimit të shëndetit mendor janë shumë të domosdoshme. Ne nuk e njohim mirë në vend situatën e shëndetit mendor”, tha Binjaku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

TË FUNDIT

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×