Juristi i Berishës në KAS: KQZ tejkaloi kompetencat! Regjistrimi i PD, i nxituar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësuesi ligjor i grupimit të Sali Berishës, Ledio Nurja ka ankimuar këtë të enjte në KAS vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të regjistruar në zgjedhje Partinë Demokratike me përfaqësues Indrit Sefën dhe me kryetarin e përkohshëm Enkelejd Alibeaj.

Juristi Nurja e ka cilësuar vendimin e KQZ si të nxituar, pasi nuk pritën që pas vendimit të KAS pala e dëmtuar, pra grupimi i Sali Berishës të bënin ankimimin në Kolegjin Zgjedhor.

“KAS mori si vendim të regjistroje partinë demokratike të Shqipërisë me përfaqësues Indrit Sefa, duke vendosur të bëhej plotësimi i dokumentacionit me firmë të nënkryetarit Alibeaj në cilësinë e kryetarit të Partisë Demokratike.

- Advertisement -

Ky vendim në gjykimin tonë ka qenë përtej kompetencave të KAS-it. KAS ka marrë atributet e gjykatës, ka krijuar një normë të re juridike, duke ndryshuar kriteret prekluzive të vendosura në nenin 64 të kodit zgjedhor, duke krijuar norma të reja.

Në lidhje me këtë vendim, komisioni qendror i zgjedhjeve mori në shqyrtim dhe në zbatim të këtij vendimi, bëri regjistrimin e Partisë Demokratike me përfaqësues Indrit Sefën duke zbatuar vendimin e KAS. Pikërisht këtu qëndron konflikti jonë, që i jemi drejtuar KAS për ankimim.

Ne ankimojmë vendimin e Komisionit të Zgjedhjeve si një vendim i nxituar dhe në shkelje të ligjit, pasi vetë kodi zgjedhor përcakton, se për çështje që kërkojnë ankimim, animet duhet të ndjekin të gjithë rrugën dhe procedurën e përcaktuar, ku parashikohet edhe ankimimi në kolegjin zgjedhor, ku vetë ku nen parashikon që vendimet e formës së prerë për zbatim nga komisioneri janë vendimet e kolegjit zgjedhor.

E shikojmë paska të nxituar vendimin e Komisioneri shtetëror i zgjedhjeve për të regjistruar partinë demokratike pa pritur që ne në cilësinë e palës së dëmtuar të bënim ankimin pranë kolegjit zgjedhor, e më pas të pritej vendimi i kolegjit zgjedhor dhe në këtë mënyrë komisioneri të bënte regjistrimin”, -tha në KAS juristi Ledio Nurja.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

TË FUNDIT

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×