English

Kamionisti nga Zvicra: Këtu ka 6 mijë biznese me pronarë shqiptarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aldo Kazanaxhi, kamionist tha për “Good Morning Albanians” se në Zvicër janë rreth 6 mijë biznese të suksesshme të ndërtuara nga shqiptarët.

- Advertisement -

Ai ishte i ftuar për të folur rreth lajmit që ka qarkulluar se gjuha shqipe tashmë është gjuha e dytë më e folur në Zvicër, ku rreth 300 mijë shqiptarë komunikojnë në gjuhën e tyre.

Ai tha se në Zvicër ka shumë shqiptarë si nga Shqipëria po ashtu edhe nga Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia ndaj gjuha shqipe mund të dëgjohet kudo.

“Unë personalisht njoh shumë shqiptar nga shumë treva të Shqipërisë, sepse ne këtu në Zvicër nuk bëjmë ndarje a je shqiptar i Shqipërisë, i Kosovës, i Malit të Zi apo i Maqedonisë.

Statistikat thoshin se mbi 6 mijë biznese të suksesshme gjenden në Zvicër nga punëdhënës shqiptarë. Janë 6 mijë biznese të suksesshme, mesatare dhe të mëdha, të cilat kanë pronarë shqiptarë”,-tha kamionisti.

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?