English

Keni dhimbje koke nga dielli? Farmacisti tregon çfarë duhet të pini…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej disa ditësh vendi ynë është përfshirë nga temperatura ekstremisht të lartë që pritet të arrijnë pikun ditën e sotme ku termometri pritet të shënojë mbi 40 gradë celsius.

- Advertisement -

Një nga problemet që vjen nga i nxehti është edhe dehidratimi, i cili çon më pas në shqetësime të tjera dhe për këtë arsye duhet të tregohet kujdes me ujë, lëngje edhe me multivitamina në rastin kur është e nevojshme.

Farmacisti Marsild Xhemollari tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se në periudhën e verës më shumë pacientë kërkojnë zgjidhje për dhimbjen e kokës.

Ai u shpreh se medikamentet standarde që rekomandohen janë paracetamoli dhe ibubrofeni.

“Dhimbja e kokës mund të vijë si shkak i disa situatave të ndryshme që mund të prekin organizmin, shumica është nga vapa. Gjithmonë zgjedhim alternativat më të thjeshta, pastaj nëse duhet një detajim i kurimit… Ibubrofeni dhe paracetamoli janë zgjidhja standarde”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?