Kimberly West emërohet prokurore në Gjykatën Speciale në Hagë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-prokurorja federale amerikane, Kimberly West, është emëruar prokurore e specializuar në Gjykatën Speciale të Hagës, e cila heton krimet e pretenduara të pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryera kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë që nga janari i vitit 1998 deri në dhjetor të vitit 2000.

West do të marrë detyrën që më parë u krye nga Jack Smith, i cili u largua nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) në nëntor të vitit 2022, për të marrë një pozicion si prokuror për hetimet ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Ajo do të jetë prokurorja e tretë e specializuar, pas Jack Smith dhe David Schwendiman.

- Advertisement -

Alex Whiting, ushtrues detyre i prokurorit special që nga nëntori i vitit 2022, do të vazhdojë të mbajë këtë detyrë derisa West të marrë përgjegjësitë e saj.

Në biografinë e saj, thuhet se West ka përvojë të gjerë në hetimet penale të brendshme dhe ndërkombëtare me mbi dy dekada përvojë prokuroriale në role lokale, shtetërore, federale dhe ndërkombëtare.

West ka trajtuar raste që variojnë nga mashtrimet financiare deri te korrupsioni publik dhe ka punuar edhe në ndjekje penale ndërkombëtare të profilit të lartë.

Ajo ka shërbyer si Shefe e Byrosë Penale në Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Masaçusett dhe si ishte për 5 vjet prokurore në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë në Hagë, ku thuhet se luajti rol kyç në ndjekjen penale të Radovan Karaxhiçit për përfshirjen e tij në gjenocidin e Srebrenicës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×