English

“Kondicioneri e përkeqëson gripin”-mjeku tregon dëmin e ajrit të nxehtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku Ilir Allkja tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se me sjelljen tonë ne mund të ndikojmë në qetësimin  e çdo viroze që është në qarkullim.

- Advertisement -

Ai tha se një faktor që e përkeqëson gripin është mbajtja e kondicionerit në temperaturë të lartë dhe mungesa e qarkullimit në dhoma, ndaj është mirë që të bëjmë ajrosje të ambinetit ku ne qëndrojmë.

“Ne me sjelljen tonë mund të ndikojmë te qetësimi i çdo lloj viroze që është në qarkullim. Ne në traditën tonë e kemi patur dhe e kemi zakon që të kemi ambiente sa mëtëngrohta, me ajër sa më të nxehtë dhe harrojmë që në këtë mënyrë ne acarojmë mukozën e hundëve dhe trakteve respiratore.

Në një farë mënyre e thajmë atë dhe e mbingarkojmë me pluhura. Kondicioneri duhet të mbahet aq sa duhet, por është e rëndësishme të ajroset. Është shumë më mirë një ambient i ftohtë por i pastër, se sa një ambient me ajër të ngrohtë por të ngarkuar me pluhura”,-tha Ilir Allkja.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?