Konjufca në një linjë me Kurtin: Deklaratat për Lajçak s’janë akuza, por konstatime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka mbajtur të njëjtin linj me kryeministrin Kurti në lidhje me deklaratat e këtij të fundit për paanshmëri të Miroslav Lajçak në dialogun Kosovë Serbi.

Konjufca i cilësoi deklaratat e Kurtit jo si akuza por konstatime, mbi punën e kryer nga Lajçak. Sipas Konjufcës qëndrimet që artikulohen nga i dërguari i BE-së për dialogun janë pozicione të shpallura nga Serbia.

“Së pari nuk mendoj që ato ishin akuza ishin disa konstatime mënyrës së punës së Lajçakut. Është vërejtur më thënë të drejtën qysh në fillim që Lajçaku qëndrimet të cilat i artikulon më shumë janë lë të themi ato marrje e pozicionit të Serbisë fillimisht e pastaj përpjekje që përmes mekanizmave të ndryshëm edhe formulimeve që ai i qetë në zgjidhjet që i propozon, me mund me qenë pikënisje e pozicionit të Serbisë, qysh me mundur me akomoduar në mënyrë sa më të përshtatshme pozicionimin e SerbisëVijon…”, tha Konjufca.

- Advertisement -

Kreu i Kuvendit të Kosovës theksoi se nuk mund të ketë Asocacion nëse Serbia nuk njeh Kosovën si shtet dhe simbolet e saj.

“Ideja origjinale është që nuk ka Asociacion pa njohje. Nuk mund ta marrësh Asociacionin e ta heqësh nga ideja e njohjes. Quajeni si të doni, njohje de-facto. Serbia duhet të pajtohet që kur ta kaloj kufirin në Merdarë, është një shtet tjetër që ekziston. Duhet të na njoh flamurin, simbolet dhe s’duhet të na pengojë kurrkund ku aplikojmë në organizata ndërkombëtare”, tha Konjufca.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përmendi kanunin, vëllai i Liridonës i përgjigjet Murselit: Besojmë drejtësinë

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....

“Do zgjidhet me kanun” Babai i Naimit flet për kërcënime: Erdhën thanë kërkojmë gjak

Misteri vijon të mbulojë vrasjen e Liridona Ademit, mbi shkaqet që detyruan bashkëshortin e saj Naim Murseli të kryente një ekzekutimin e inskenuar si...

Macron bën premtimin: Si sot një vit rihapen dyert Notre Dame

Numërimi mbrapsht për rihapjen e Notre Dame ka filluar. Një nga simbolet e kryeqytetit francez do të rihapë dyert 8 dhjetorin e vitit të...

TË FUNDIT

Përmendi kanunin, vëllai i Liridonës i përgjigjet Murselit: Besojmë drejtësinë

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....

“Do zgjidhet me kanun” Babai i Naimit flet për kërcënime: Erdhën thanë kërkojmë gjak

Misteri vijon të mbulojë vrasjen e Liridona Ademit, mbi shkaqet që detyruan bashkëshortin e saj Naim Murseli të kryente një ekzekutimin e inskenuar si...

Macron bën premtimin: Si sot një vit rihapen dyert Notre Dame

Numërimi mbrapsht për rihapjen e Notre Dame ka filluar. Një nga simbolet e kryeqytetit francez do të rihapë dyert 8 dhjetorin e vitit të...

Serbia po armatoset, kontrata të reja për shtimin e prodhimit të armëve

Ministria e Mbrojtjes së Serbisë ka rritur investimet në armatime. Një paketë e re prej 100 milionë eurosh financime është nënshkruar mes Ministrisë së...

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×