Kosova sërish pa viza edhe për faj të Vjosa Osmanit, thotë Haxhiu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ në Euronews Albania se fakti që Kosovës sërish nuk ju liberalizuan vizat, është edhe faji i qeveritarëve të sotëm, dikur opozitarë.

Haxhiu solli në vëmendje faktin se presidentja Vjosa Osmani kur ishte pjesë e PDK, bashkë me Vetëvendosjen kishte refuzuar të firmoste marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, një kusht i vënë në atë kohë nga BE dhe SHBA në atë kohë që do të mundësonte liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Në momente rëndësishme historike duhet të kuptosh se opozitarizmi është i panevojshëm, se mund të marrësh pushtetin siç e ka sot Vjosa, por nuk ke mundësi të arrish asgjë. Për 1 vit e gjysmë parametrat janë të përmirësuara në sistemin e drejtësisë dhe liria e medias, por kjo nuk ka mjaftuar për liberalizmin e vizave. Politikisht, nuk ka liberalizim të vizave pa marrëveshje me Serbinë”, tha Haxhiu.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 1 COMMENT

  1. Ky po eshte sinonimi i kompetences. Eshte i njejti Qe thote qe ne nuk pranohemi ne europe nuk eshte faji i kryeministrit. Miremengjes paanesi. Eshte komplet jo i besueshem. Prandaj sna pranon europa se njerez si ky vazhdojne te degjohen

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vuçiç ankohej dhe gënjente”, Osmani: Takimi me këmbënguljen e Scholz dhe Macron

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë për media pas samitit të dytë të liderëve të Komunitetit Politik Evropian, tha se takimi me...

Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan...

UEFA konfirmon Marciniak/ Pjesë e tubimit politik, s’ka dënim për gjyqtarin polak

Symon Marciniak do të jetë gjyqtari kryesor në finalen e Ligës së Kampionëve mes Interit dhe Manchester City-t. Ky vendim është konfirmuar nga UEFA, me...

TË FUNDIT

“Vuçiç ankohej dhe gënjente”, Osmani: Takimi me këmbënguljen e Scholz dhe Macron

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë për media pas samitit të dytë të liderëve të Komunitetit Politik Evropian, tha se takimi me...

Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan...

UEFA konfirmon Marciniak/ Pjesë e tubimit politik, s’ka dënim për gjyqtarin polak

Symon Marciniak do të jetë gjyqtari kryesor në finalen e Ligës së Kampionëve mes Interit dhe Manchester City-t. Ky vendim është konfirmuar nga UEFA, me...

Bayerni nis revolucionin, vendos në shitje Mane, Sane dhe Gnabry

Drejtuesit e Bayernit të Mynihut kanë nisur revolucionin, ndërsa krahas shkarkimit të dyshes Kahn-Salihamidzic, tanimë është radha e rinovimit të skuadrës. Dështimi në sezonin 2022-2023...

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×