Kovaçevski takon Kurtin dhe Vuçiçin: Bisedimet, të rëndësishme për paqen në rajon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka zhvilluar takime të ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Kovaçevski i uroi Kurtit biseda produktive dhe të suksesshme.

“Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i uroj një ditë të suksesshme dhe biseda produktive e të suksesshme dhe njëkohësisht e përgëzoj për angazhimin e shprehur për ndërmarrjen e hapave konkret të rëndësishëm për të ardhmen evropiane të gjithë rajonit.

- Advertisement -

Marrëdhëniet e mira fqinjësore, marrëveshja në vend të konfliktit, dhe zhvillimi në vend të retrogresit janë postulate që duhet të na udhëheqin ne, politikanët e shekullit 21, që duan të udhëheqin vendet tona”, shkroi Kovaçevski në Facebook.

Kovaçevski i uroi të njëjtën gjë edhe Vuçiçit, ku theksoi se bisedimet e sotme janë të rëndësishme përt stabilitetin rajonal.

“Mirëseardhje e ngrohtë në Ohër për Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vučić Në takimin bilateral që patëm sot në mëngjes, mbi të gjitha i urova bisedime të suksesshme, të rëndësishme për stabilitetin rajonal, mirëmbajtjen e paqes dhe rrugën që çon drejt një të ardhmeje prosperuese, jo vetëm për Serbinë dhe Kosovën, por për gjithë rajonin.
Mes trazirave gjeopolitike në kontinentin evropian, sigurimi i një të ardhmeje të qëndrueshme dhe anëtarësimi në BE është përgjegjësi dhe përfitim i yni për shtetet dhe qytetarët”, shkroi Kovaçevski në Facebook.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×