Deti dhe Minoriteti, Mitsotakis përsëri në Shqipëri, e zbulon Fredi Beleri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i OMONIA-s Fredi Beleri ndërhyri përmes një lidhjeje telefonike në emisionin Review në Euronews Albania ku tregoi se me gjithë anulimin e vizitës në Himarë, ai është takuar me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Tiranë.

Beleri u shpreh se Mitsotakis do të kthehet në Shqipëri përpara Krishtlindjeve për të realizuar vizitën e anuluar në Himarë, Livadhja dhe Dropull.

Beleri u shpreh se në Himarë 90 për qind e vendasve deklarohen grekë, por censusi do të jetë ai që do ta përcaktojë më mirë këtë edhe për ata që janë mosbesues.

- Advertisement -

“Jemi takuar në Tiranë në kuadër të samitit, bashkë me Vangje Dulen, ishte një takim zyrtar me krerët e minoritetit. Kërkesat tona janë: pronësia, të zbatohet ligji 2017 për vetëdeklarimin dhe të na jepet e drejta për një gjimnaz në gjuhën greke. Mitsotakis do vijë në Himarë përpara Krishtlindjeve për të bërë vizitën e anuluar. Do jetë edhe në Livadhja dhe Dropull”, tha Beleri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

TË FUNDIT

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×