Kriminelë që prezantoheshin si truproja, si funksionon “Grupi L” që vrau shqiptarin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pëllumb Islami u vra nga një grup i strukturuar kriminal, këto janë dyshimet e para të hetuesve helen për ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e së martës në një lokal në Athinë. Të njohur si Grupi L.

Ata në rrjetet sociale prezantoheshin si truproja, por në të vërtetë drejtojnë botën e krimit në Greqi. Sipas mediave greke, shumica e anatarëve të kësaj bande janë me origjinë shqiptare.

Njëri prej anëtarëve të këtij grupi, 32-vjeçari shqiptari për disa muaj prangosi një 22-vjeçare dhe më pas e ka shfrytëzuar për prostitucion.

- Advertisement -

Në fillim të vitit 2020, 22 vjeçarja u takua për herë të parë me 32-vjeçarin shqiptar i cili i është prezantuar si pronar i një lokali në Athinë, ku më pas i ka ofruar punë në biznesin e tij përkundrejt një pagese shumë të mirë.

Vajzës iu desh një muaj kohë për të marrë këtë vendim. Sapo u takuan së bashku i riu shqiptar vendosi të prangos 22-vjeçaren, ndërsa në momentet kur atij i duhej të lëvizte nga shtëpia i vendoste një roje që ta ruante.

Më pas 32-vjeçari e detyroi që të punonte si prostitutë, ku pagesa e çdo takimi ishte 150 euro, i premtoi që 80 euro ishin të saj, por një gjë e tillë nuk ndodhi asnjëherë. Ajo vendosi t’iu kërkonte bakshishe klientëve dhe për tre muaj arriti të kursente 5 mijë euro. Pasi një gjë e tillë u kuptua nga i riu shqiptar, ai e dhunoi rëndë fizikisht.

Pas një jave ajo arriti të arratisej. Çdo gjë që kishte ndodhur gjatë atyre muajve e dëshmoi në polici. Grupi hetimor nisi hetimet dhe arrit të identifikoi anëtarët e ‘Grupit L’, pjesë e të cilit ishte edhe 32-vjeçari.

Pas mbajtjes nën vëzhgim, policia arriti të arrestoi 32-vjeçarin dhe 3 anëtarë të tjerë të këtij grupi, përmes një aksion në një lokal ku rrinin shqiptarët. Mbi ta rëndonin akuzat e përdorimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike, pastrim parash, trafik njerëzish, mbajtje armësh, sulm ndaj policëve deri në shkeljen e masave anti-COVID.

Dyshohet se grupi ka lidhje të forta edhe me forcat e rendit pasi i kanë korruptuar me shuma të mëdha parash. Rrënjët e këtij grupi kriminal janë shumë të thella, pasi kontaktet kanë deportuar deri në emrat e njohur të botës së krimit të cilët janë në burgjet greke.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×