Ku ka mbetur dialogu? Eksperti: Presioni amerikan ndaj Serbisë po jep rezultate

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurimit Bedri Elezi u shpreh se “presioni” i Amerikës, për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës ka filluar të japë rezultate.

I ftuar në një lidhje direkte për Euronews Albania, eksperti ka thënë se qeveria amerikane është fokusuar që ky dialog mes dy vendeve të ecë përpara dhe se tashmë situata mes dy vendeve është më e qetë.

“Si thashë e më herët ka një progres të dialogut mes dy palëve. Qeveria amerikane është e fokusuar që dialogun ta dërgojë përpara, kemi parë shumë aktivitete të përfaqësuesve të qeverisë amerikane në Beograd, një marrëdhënie të fundit mjaft të afërt mes qeverisë së Serbisë dhe qeverisë amerikane.

- Advertisement -

Si e kemi parë ambasadori i SHBA-së në Beograd ka një aktivitet të shtuar me qeverinë e Serbisë, çfarë nënkupton që edhe kërkesat e SHBA-së për çështjen e dialogut apo të normalizimit të marrëdhënieve te Serbia tani kanë një rezultat më të mirë se në të kaluarën.

Tashmë siç duket kemi mundësi që vërtet të tejkalojmë rreziqet që mund të vijnë nga Serbia, si kemi parë në të kaluarën, ku Serbia kishte mbështetur struktura të sigurisë të caktuara në veriun e Mitrovicës, të cilat kishin zhvilluar aktivitete të rrezikshme ku rrezikuan jo vetëm qytetarë serb, por edhe policinë e Kosovës.

Këto aktivitete nuk po i shikojmë më. Kemi një rezultat të qeverisë amerikane në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë”,- tha për Euronews eksperti Bedri Elezi.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

TË FUNDIT

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×