Kur do të arrihet marrëveshja finale me Serbinë? Përgjigjen ekspertët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse ka vullnet për arritje të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, kjo mund të ndodhë brenda një kohe të shkurtër. Ishte kjo deklarata e ambasadorit Lulzim Beci në “Balkan Talks”.

“Unë si më optimale e shoh diku deri në qershor të vitit të ardhshëm, që të bëhet përmbyllja e kësaj çështje sepse ka mjaft detaje që duhet të diskutohen,” – u shpreh ai.

Sipas Becit qershori do të jetë limiti nëse do të ketë vështirësi gjatë dialogut.

- Advertisement -

Ndërkohë për profesorin Valon Murtezaj elementi i njohjes në marrëveshje është pjesa më e vështirë që pret të marrë zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë.

“Nëse flasim për elementin e njohjes në marrëveshje, atëherë unë nuk pres që kjo gjë mund të bëhet as me 3 muaj, as me 6 muaj,” – u shpreh Murtezaj.

Sipas tij nëse i referohemi marrëveshjes së propozuar nga plani franko-gjerman mund të konsiderohet një kohë më e shkurtër, por në 3 muaj sidoqoftë është e pamundur.

Murtezaj deklaroi se i gjithë qëllimi duhet të jetë për të parë se për cilën marrëveshje bëhet fjalë.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×