English

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi paraditen e kësaj të enjteve se në bazë të informacioneve që disponon, katër nga 5 zyrtarët policorë të Kosovës, që po mbaheshin në Rashkë të Serbisë, janë liruar.

- Advertisement -

Shefi i qeverisë në Prishtinë ka bërë me dije se i vetmi i cili po mbahet nga autoritetet serbe është zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviç.

Deklaratat kryeministri i Kosovës i bëri gjatë mbledhjes së qeverisë, ku zbuloi dhe detaje nga arrestimi i efektivëve të Policisë së Kosovës.

Sipas tij zyrtarët policorë ishin ndaluar në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë në Merdarë, Dheu i Bardhë e Jarinjë, si dhe në një pikëkalim kufitar mes Serbisë dhe Kroacisë.

“Zëvendësdrejtori i policisë vazhdon të mbahet në burg në Serbi”, tha Kurti, duke iu referuar Jankoviçit.

Kurti u ndal dhe te bllokimi i shtetasve të Kosovës në kufirin e Serbisë, ku tha se Serbia ndaloi dhe “keqtrajtoi” për më shumë se 20 orë, qindra qytetarë të Kosovës që po kalonin nëpër Serbi me autobusë.

Sipas Kurtit, këto veprime të autoriteteve serbe u bënë në shenjë hakmarrjeje, pasi më 16 prill Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës mbështeti anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.

“Veprimi hakmarrës i Serbisë është menduar edhe si akt me qëllim të përshkallëzimit të tensioneve. Kjo sepse Serbisë nuk i konvenon normaliteti, paqja dhe qetësia në rajon, e sidomos në Kosovë”, tha Kurti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?