English

Kush i nxori të dhënat për Censin? Elsa Dhuli: Do mbajnë përgjegjësi para ligjit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtorja e INSTAT, Elsa Dhuli tha në “Review” në Euronews  Albania se personat që kanë nxjerrë të dhëna nga rezultatete Censit, para se ato të bëhen publike, do të dalin para përgjegjësisë.

- Advertisement -

Ajo tha se konfidencialiteti është gjithnjë i detyrueshëm për të gjitha statistikat dhe gjithnjë nënshkruhet një deklaratë nga personat e përfshirë nëmbledhjen apo nëq përpunimin e të dhënave.

“Në radhë të parë unë nuk mund  të diskutoj mbi shifrat, sepse jemi ende në procesin e përpunimit. Në lidhje me rrjedhjen e informacionit, në momentin që informacioni mblidhet ai menaxhohet nga një grup shumë i ngushtë profesionistësh të teknologjisë së informacionit dhe është e pamundur që informacioni të rrjedhë.

Sepse në radhë të parë jo vetëm që i gjithë stafi që ka qenë në terren prej 7500 personash por edhe i gjithë stafi i INSTAT ka nënshkruar një deklaratë konfidencialitetit të informacionit të mbledhur gjatë periudhës së terrenit por edhe tani. Edhe pasi databaza të jetë gati dhe të filloj procesi i prodhimit të indikatorëve.

Ky staf ka të nënshkruar deklaratën e konfidancialitetit dhe mban përgjegjësi për çdo informacion që mund të nxjerrë. Këto shifra nuk kanë dalë nga ne”,-tha Elsa Dhuli.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?